11 maja 1926 roku, Wincenty Witos, trzykrotny premier Polski i lider Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”, znajdował się w kluczowym momencie swojej kariery politycznej. Tego dnia, gdy Józef Piłsudski rozpoczął przewrót majowy, Witos był premierem rządu koalicyjnego, zwanego potocznie rządem Chjeno-Piasta, który składał się z Narodowej Demokracji (endecji) i PSL „Piast”. W skład jego rządu wchodzili politycy prawicy i centrum, którzy sprzeciwiali się dalszej dominacji obozu Piłsudskiego i jego zwolenników.

11 maja 1926 roku, Wincenty Witos, trzykrotny premier Polski i lider Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”, znajdował się w kluczowym momencie swojej kariery politycznej. Tego dnia, gdy Józef Piłsudski rozpoczął przewrót majowy, Witos był premierem rządu koalicyjnego, zwanego potocznie rządem
Chjeno-Piasta
, który składał się z Narodowej Demokracji (endecji) i PSL „Piast”. W skład jego rządu wchodzili politycy prawicy i centrum, którzy sprzeciwiali się dalszej dominacji obozu Piłsudskiego i jego zwolenników.

Ciekawostek dotyczących Wincentego Witosa i wydarzeń z maja 1926 roku:

  1. Początkowa sympatia do Piłsudskiego – Choć w 1926 roku Witos był jednym z głównych oponentów Piłsudskiego, na początku swojej kariery politycznej miał do niego duży szacunek. W czasie walk o niepodległość Polski Witos cenił Piłsudskiego za jego wkład w walkę o odzyskanie niepodległości. Dopiero późniejsze różnice polityczne, głównie związane z wizją rządów w Polsce, sprawiły, że stali się rywalami.

  2. Symboliczne miejsce bitwy – Decydująca faza przewrotu majowego miała miejsce na moście Poniatowskiego w Warszawie. Most ten, łączący prawobrzeżną Pragę z centrum Warszawy, stał się jednym z symboli walki o władzę między stronnikami Piłsudskiego a rządem Witosa. Starcia tam były szczególnie intensywne.

  3. Witos a negocjacje – Witos był gotów do rozmów z Piłsudskim i podjął próby wypracowania kompromisu, aby uniknąć rozlewu krwi. Nawet prezydent Stanisław Wojciechowski, który również starał się załagodzić konflikt, spotkał się z Piłsudskim 12 maja na moście Poniatowskiego. Negocjacje zakończyły się jednak fiaskiem, a Witos pod naciskiem wydarzeń musiał zrezygnować z funkcji premiera.

  4. Witos w mundurze wojskowym – W czasie przewrotu majowego, Wincenty Witos pojawił się publicznie ubrany w mundur wojskowy, choć sam nigdy nie był zawodowym żołnierzem. Było to symboliczne wyrażenie poparcia dla legalnego rządu i armii walczącej z przewrotem. Była to niecodzienna sytuacja, ponieważ Witos, znany jako przywódca chłopski, zazwyczaj występował w tradycyjnym stroju wiejskim.

  5. Ucieczka z Polski – Po upadku swojego rządu Witos, obawiając się represji ze strony nowej władzy, wyjechał na emigrację do Czechosłowacji. Spędził tam kilka miesięcy, zanim powrócił do Polski. Pomimo emigracji, Witos pozostał aktywny w życiu politycznym i wrócił do kraju w 1929 roku, gdzie ponownie zaangażował się w działalność opozycyjną.