Adresowane jest do wszystkich zainteresowanych rejestracją swojej muzyki. Zarejestrowany tu materiał dźwiękowy może służyć jako pierwsze „demo” wykonawcy, materiał na własne wydawnictwo, dokumentacja pracy, a także jako materiał dydaktyczny. Zarejestrowany materiał może być miksowany (reżyserowany) w Studiu CK do formy ostatecznej. Istnieje też możliwość przekazania śladów muzycznych i ich miksu w innych studiach. 

W Studiu nagrywać mogą nieodpłatnie osoby nie tylko z terenu gminy Chojna, ale i sąsiednich miejscowości, w zamian użyczając swojego talentu podczas występów na organizowanych przez CK imprezach, koncertach, uroczystościach. 

Z czym to się je? – czyli idea

Studio Nagrań Centrum Kultury w Chojnie (w skrócie Studio Nagrań CK) rozpoczęło działalność pod koniec roku 2014. Ideą, która przyświecała nam podczas jego tworzenia, było umożliwienie lokalnym artystom rejestracji ich dokonań. Nagranie tworzonej przez nich muzyki i jej publikacja – czy to w formie płyty, czy w mediach elektronicznych – to nie tylko forma promocji, ale także materiał dydaktyczny, pozwalający na doskonalenie warsztatu. Nic tak nie pomaga wykonawcy jak możliwość odsłuchania własnego wykonania, wyciągnięcia wniosków, poprawienia błędów.

Niebagatelne znaczenie ma też strona finansowa. Artyści-amatorzy w większości nie zarabiają na swojej działalności. Wynajęcie profesjonalnego studia nagrań, z uwagi na związane z tym koszty – nawet powyżej kilkuset złotych za godzinę pracy studia – to przedsięwzięcie niezwykle trudne. W Centrum Kultury w Chojnie zostały stworzone warunki do realizacji nagrań na naprawdę przyzwoitym poziomie – bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Warunek nr 1: nagrywasz za darmo, ale w zamian wykonujesz na rzecz naszego miasta nieodpłatny koncert lub bierzesz udział jako wykonawca w imprezie wskazanej przez dom kultury.

Warunek nr 2: wszelkie prawa autorskie i wykonawcze pozostają przy wykonawcach i autorach nagranych utworów (szczegółowo reguluje to prawo autorskie). Zatem artyści – autorzy i wykonawcy – dysponują nagranym u nas materiałem i decydują o jego rozpowszechnianiu według własnego uznania. Jednak w przypadku publikacji materiału zarejestrowanego w Studiu Nagrań CK, artysta jest zobowiązany do wskazania, gdzie dokonano nagrań, a dwa egzemplarze płyty pozostają u nas w celach dokumentacyjnych i archiwalnych. Materiał może być wykorzystany przez Centrum Kultury w Chojnie do niekomercyjnych celów, promujących naszą placówkę. Układ jest czytelny, uczciwy i korzystny dla wszystkich stron.

Home recording – czyli studio w komputerze

Aktualne wyposażenie naszego studia można określić jako zbliżone do typowego studia homerecording`owego. Termin ten (ang. „nagrywanie w domu”) powstał w ostatnich latach, kiedy to technologia informatyczna umożliwiła wirtualizację, a zatem miniaturyzację urządzeń służących do rejestracji i obróbki dźwięku. Dzięki temu, właściwie każdy może stworzyć studio w domu, bo wszystkie duże gabarytowo i kosztowne urządzenia niezbędne w profesjonalnym studiu zostały zainstalowane w małym pudełku komputera.

co mamy?
Sercem naszego studia są dwa elementy. Pierwszy z nich to zewnętrzna karta dźwiękowa (interfejs) MOTU UltraLite mk3 Hybrid z aplikacją cyfrowego miksera. Daje to możliwość użycia już na wejściu kompresora, equalizera czy reverbu, a zatem wstępnej edycji dźwięku jeszcze przed jego rejestracją.

Drugi element to profesjonalny program do nagrywania i miksowania muzyki – CUBASE 7. Zawiera on wszystkie potrzebne wirtualne narzędzia (edytory, dynamizery, equalizery, modulatory, reverby, delay`e, MIDI itd.), które powodują, że końcowy efekt muzyczny jest naprawdę przyzwoity i dla ucha statystycznego słuchacza nie różni się od profesjonalnych produkcji studyjnych.

Ze względu na właściwości interfejsu, możemy rejestrować w czasie rzeczywistym (jednocześnie) osiem śladów instrumentalnych i wokalnych oraz dograć teoretycznie nieograniczoną liczbę kolejnych śladów. Teoretycznie, bo praktyczna moc obliczeniowa komputera jest jednak ograniczona, pomimo, że jego procesor Intel i7 trzeciej generacji i pamięć operacyjna RAM – 8 GB gwarantują bardzo szerokie możliwości pracy. Komputer i cały system zabezpieczony jest awaryjnym zasilaniem UPS.

Do odsłuchiwania i miksu muzyki służą monitory KRK VXT 8 oraz słuchawki studyjne AKG K141 STUDIO.

Wyposażenie uzupełniają mikrofony pojemnościowe do nagrywania głosu i instrumentów akustycznych, 2x RØDE NT2-A oraz 2x AKG C-1000, a także kilkanaście mikrofonów dynamicznych SHURE SM 57, SHURE SM 58.

Dostrzegamy konieczność poszerzenia możliwości rejestracji w czasie rzeczywistym. W dzisiejszych realiach liczba 16 śladów nagrywanych jednocześnie to niezbędne minimum (np. zespół instrumentalno-wokalny), gdy tymczasem obecnie dysponujemy tylko ośmioma śladami. Przyszłość to także zakup w pełni profesjonalnego studyjnego mikrofonu pojemnościowego oraz urządzeń wejściowych. Wymaga to jednak środków finansowych, nad których pozyskaniem pracujemy.

Wszystko, o czym była mowa powyżej, można zatem zaklasyfikować jako przyzwoity home recording. Czas przedstawić to, czym dysponujemy ponad standardowy poziom domowego studia.

Więcej niż „nagranie domowe” – czyli studio nagrań CK

Typowe studio domowe to jedno pomieszczenie – pokój, garaż, poddasze, piwnica – nie zawsze zaadaptowane akustycznie, w którym dokonuje się zarówno rejestracji jak i zgrania (miksu) muzyki.

W Centrum Kultury dysponujemy pomieszczeniem, które własnym pomysłem i niewielkimi kosztami przystosowaliśmy do nagrywania i zgrywania muzyki. Poza kokpitem realizatora dźwięku, znajduje się tu dodatkowe stanowisko komputerowe z Internetem, pomocne w bieżącej pracy.

Oczywiście pomieszczenie wymaga jeszcze pewnych nakładów i polepszenia właściwości akustycznych, co będziemy czynili etapami, w miarę dostępnych, a skromnych środków. Tym niemniej, już teraz, spełnia ono warunki całkiem dobrej reżyserki.

Ponadto Centrum Kultury dysponuje dobrze akustycznie zaadaptowaną salą prób. Można w niej umieścić, wyizolować, a zatem i dobrze nagrać taki głośny instrument jak perkusja, gitara elektryczna czy basowa.

Dla chórów i dużych składów instrumentalnych mamy salę widowiskową ze sceną. Jej przestrzeń, a przez to specyficzna akustyka z naturalnym pogłosem, może być atutem dla tych, którzy zamiast generowanych cyfrowo, lubią naturalne brzmienia pomieszczeń.

Reżyserka jest w pełni odizolowana od pozostałych sal, co daje realizatorowi nagrań optymalne warunki pracy. Komunikacja pomiędzy reżyserką i pomieszczeniami odbywa się za pomocą przewodów wieloparowych (popularnie nazywanych „pyta”).

Jeśli zajdzie konieczność wpięcia i nagrania jednocześnie dużej ilości instrumentów, posiadamy 24-kanałowy mikser estradowy SOUNDCRAFT II LX7.

Mamy też do dyspozycji instrumenty klawiszowe – syntezatory Korg KROME, Roland JV-1000, Yamaha P-95 oraz pianino NOCTURNO, 2 zestawy perkusyjne Pearl i Mapex oraz możliwość użyczenia i wykorzystania w nagraniach dobrych gitar akustycznych i elektrycznych.

W Centrum Kultury, jak i wokół niego, skupia się grono instrumentalistów/muzyków sesyjnych, którzy mogą być pomocni w tworzeniu podkładów muzycznych.

Résumé – czyli podsumowanie 

Studio Nagrań CK to zatem propozycja dla wszystkich, którzy chcą zarejestrować swój materiał muzyczny, a nie posiadają środków na wynajem profesjonalnego i drogiego studia. Wyposażenie i pomieszczenia sprawiają, że jest ono czymś więcej niż studio domowe i można w nim nagrywać nawet kilkudziesięcioosobowe zespoły wokalno-instrumentalne.

Grupa muzyków-instrumentalistów skupiona wokół CK może być pomocna w tworzeniu własnych podkładów muzycznych. Miksu dokonujemy na miejscu, istnieje jednak możliwość otrzymania nagranych śladów i zmiksowania ich w innym miejscu, jeśli ktoś wyrazi takie życzenie.

Nagrany u nas materiał charakteryzuje się bardzo dobrą jakością. Stanowi wyłączną własność jego wykonawcy i autora, zaś Centrum Kultury w Chojnie dysponuje nim tylko w niekomercyjnych celach archiwalnych i promocyjnych. Wykonawca nie ponosi kosztów wynajmu studia, natomiast w zamian za nagranie wykonuje na rzecz miasta nieodpłatny koncert.