16 stycznia 1949 roku w budynku przy ulicy Kościuszki 15, z udziałem ówczesnej władzy i licznie zgromadzonego społeczeństwa, dokonano uroczystego otwarcia biblioteki. Trzon jej księgozbioru stanowiła 299 książek. Działo się to w ‘’przełomowych chwilach jednoczenia się klasy robotniczej i chłopskiej’’, a biblioteka jawiła się jako ośrodek ,,kultury, wiedzy i walki z analfabetyzmem’’.

Od tamtej chwili placówka zmieniła swą siedzibę aż pięciokrotnie. Najdłużej, bo od 1962 do 1986 roku, mieściła się przy ulicy Jagielońskiej 2 ( obecnie siedziba rady miejskiej).

21 lipca 1986 roku oddano do użytku, odbudowany ze zniszczeń wojennych, gotycki ratusz z XIV wieku, który do dnia dzisiejszego jest siedzibą Miejskiej Bibliotek Publicznej i Centrum Kultury.

W latach 1949 – 1975 funkcjonowała jako Biblioteka Miejska podległa Bibliotece Powiatowej w Dębnie Lubuskim. Do 1980 roku placówka istniała jako instytucja samodzielna, której podlegało siedem filii bibliotecznych na terenie gminy Chojna. W 1980 roku uzyskała status oddziałowej Biblioteki Publicznej, sprawującej pieczę nad bibliotekami  pięciu gmin Ziemi Chojeńskiej tj.: Chojny, Cedyni, Mieszkowic, Morynia i Trzcińska Zdroju.

Obecnie ( od 1 stycznia 1998 roku) nosi nazwę Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie i jest integralną częścią Centrum Kultury.