head_ck

W dniach 23-24 sierpnia 2013 r. Centrum Kultury oraz miasto Chojna organizowało na stałe wpisujące się w historię miasta Dni Integracji – Chojna 2013 r.

Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Projektu Współpracy Transgranicznej Polska Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia 2007-2013.

Projekt stwarza wyjątkową okazję do wspólnych – z naszym niemieckim sąsiadem – spotkań podsumowujących dotychczasową współpracę oraz dalszych działań zmierzających do utrwalania i dalszego budowania dobrego sąsiedztwa nad Odrą poprzez: poznawanie wspólnej historii (tego, co w niej łączy), kultury i tradycji w duchu wzajemnego zrozumienia i poszanowania własnej tożsamości (tzw. korzeni). Projekt zawiera szereg różnorodnych i wielokierunkowych czynników o charakterze integracyjnym. Chęć uczestniczenia w projekcie naszych niemieckich przyjaciół tylko utwierdza nas w słuszności (potrzebie) jego realizacji.

Realizowane podczas projektu działania obfitowały w wydarzenia kulturalne i sportowe. Szczególnym punktem programu pierwszego dnia była konferencja naukowa ”Ekologia Ducha”. Punkt widzenia w aspekcie dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i duchowego prezentowali prof. dr hab. Jan Szyszko, prof. dr hab. Maciej Rogalskiego, Peter Fischer-Moller, ks. prof. dr hab. Wiesław Dyk, Petera Helbich, Marianne Christtansen, ks.prałat Antoni Chodakowski.

Dalsze uroczystości odbywały się w kościele Mariackim. Oficjalnego otwarcia Dni Integracji dokonał burmistrz gminy Chojna Adam Fedorowicz. Stowarzyszenie Historyczno – Naukowe „Terra Incognita” nadało tytuł honorowego członkostwa  dyrektorowi Teatru w Schwedt Simonowi Reinhardowi.

Koncert zespołu „Legenda” podkreślił uroczysty charakter otwarcia. Podczas obchodów Dni Integracji można było zobaczyć wystawę architektoniczna „Innowacja i tradycja – Henryk Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana na Pomorzu i w Marchii Brandenburskie‘’, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na wieczornym koncercie zespół „Pomerania Ensemble” zaprezentował m.in. dwa utwory Wilhelma Prachta związanego z Chojną na przełomie XVIII i XIX wieku. Wieczór zakończył się wieczornymi koncertami w tym koncertem muzyki elektronicznej przygotowanym „Elektronicznych”.

Drugi dzień z równie bogatym programem rozpoczęło Nabożeństwo Ekumeniczne, które  celebrował Ks. Abp. Andrzej Dzięga wraz z gośćmi z Niemiec i Danii. Na znak integracji europejskiej i pokoju wypuszczono symboliczne gołębie. Popołudniu odbywały się warsztaty kulinarne, pokaz rzemiosł Cedyńskiego Bractwa Historyczno-Naukowego „Comitatus”, Turniej Tenisa Stołowego, cieszący się dużym zainteresowaniem Ekobieg „Biegnij po zdrowie”. Przygotowana została również zabawa dla  najmłodszych uczestników projektu z clownami Rupertem i Rico. Wieczorem obejrzeć można było koncerty lokalnych zespołów oraz gościnnie wystąpił Igor Szczęśliwy. Na scenie pojawiły się  również gwiazdy zespoły „Dikanda” i „The Banyans”.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem. Jak co roku wzięło w nim udział wielu  uczestników zarówno z Polski jak i Niemiec. Jest to wielka motywacja do realizacji kolejnych takich projektów w następnych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *